Sök i samlingarna > Sök konstnär
english pages
  • NamnAnna Rosina Lisiewska
  • Könkvinna
  • Namnvarianternamnvariant: Anna Rosina Lisiewska-Matthieu-de Gasc
    namnvariant: Anna Rosina von Lisiewska
  • Nationalitet/ Levnadsårtysk, Född 1716, Död 1783
BiografiArtist name: Lisiewska, Anna Rosina von
ThB name: Lisiewska, Anna Rosina von
Thieme-Becker document
Other name: Matthieu, Anna Rosina; Gasc, Anna Rosina de
Lisiewska, Anna Rosina [Source: Scheen I, 1969]
Sex: f
Artist occupation: painter
Geographical data: Germany
State: Germany
Date of birth: (vor) 1713.07.26 / 1716.06.10
Place of birth: Berlin
Date of death: 1783
Place of death: Dresden
Place cited: Berlin; Zerbst; Braunschweig; Den Haag
Region cited: Holland
Book location: AKLIndex
Föremål
Peter III, 1728-1762, hertig av Holstein-Gottorp, kejsare av Ryssland, Katarina II, 1729-1796, prinsessa av Anhalt-Zerbst, kejsarinna av Ryssland samt kalmuckisk betjäntpojke
Augusta Dorotea, 1749-1810, prinsessa av Braunschweig-Wolfenbüttel
Fillipina Charlotta, 1716-1801, prinsessa av Preussen, hertiginna av Braunschweig-Wolfenbüttel